Lemmiklooma hambaravi
Terved hambad tagavad sinu lemmikule parema tervise ja elurõõmu. Juba noorel koeral või kassil võivad tekkida märkamatud hambaprobleemid, mis põhjustavad valu ja põletikku. NordicVeti Loomakliinikus teeme põhjaliku suukontrolli ning vajadusel eemaldame hambakivi või ravime haiged hambad. Regulaarse hooldusega aitad oma lemmikul hoida suu puhta ja tervena!
Miks peaks lemmikloomaga hambaravisse tulema?
Teiseks eluaastaks esineb 80% koertest ja 70% kassidest juba mingisuguses staadiumis periodontaalhaigus. Esimesed staadiumid, milledeks on gingiviit ehk igemepunetus ja hambakivi, on tagasipööratavad. Korraliku hambakivieemalduse ja igapäevase hooldusega on võimalik looma hambaid säilitada. Kui peaks esinema juba hammaste liikuvus, luukadu või näiteks hamba murd, siis on see loomale valus ja ebamugav isegi siis, kui ta seda välja ei näita. Lokaalsele probleemile on leitud seoseid parodontiidi ning südame-, neeru- ja maksahaiguste vahel.
Periodontaalhaiguse staadiumid jagatakse:
1. staadiumis on loomal hambakatt ning kerge gingiviit ehk igemepõletik.
2. staadiumis on tugev gingiviit, igemete veritsus ja hambakivi. Lisandub ka halitoos ehk ebameeldiv hingeõhk. Kinnituskoe kadu on kuni 25%. Sealt edasi tungivad bakterid igeme alla ja tekib 3. staadium.
3. staadium – parodontiit. See staadium hõlmab eelnevaid ning lisandub kinnituskoe kadu 25-50%.
4. staadiumis on üle 50% hamba kinnituskoe kadu ja enamasti hammaste liikuvus.
NB! Tagasipööratavad on 1. ja 2. staadium ning seda saame teha igapäevase hambapesu ja iga-aastase suuhügieeniprotseduuriga.

Millal peaks lemmikloomaga hambaravisse tulema?
Lemmikloomade hambaarsti peaks külastama iga-aastaselt. Soovituslik on kontrollida lemmkilooma hambaid ka siis, kui suus on veel piimahambad või hambad on äsja vahetunud. Nii saame tuvastada hambumusprobleeme ja neid vajadusel kiiremini korrigeerida.
Kellele on lemmiklooma hambaravi mõeldud?
Nordicveti Loomakliinikus on lemmikloomade hambaravi suunatud põhiliselt kassidele ja koertele, küll aga on valmidus tegeleda näiteks ka tuhkrutega.


Mida hambaarsti visiit sisaldab?
Visiit sisaldab põhjalikku ülevaatust, mille käigus hindame looma näo sümmeetriat, hambumust ja hammaste seisukorda. Lisaks hindame lõuaaluste lümfisõlmede suurust ja muid üldiseid parameetreid nagu näiteks südame-ja hingamishelisid, kehakonditsiooni, kõhupalpatsiooni). Visiidi lõpuks koostame loomale raviplaani (kas on vajalik näiteks hammaste eemaldus, hambakivi eemaldus, piimahammaste eemaldus, juureravi, hambumuse korrigeerimine vm). Raviplaan sisaldab protseduuride hinnangulist maksumust.
Koera või kassi hammaste kontrollimine kestab umbes 45 minutit. Teeme seda lemmikloomale sõbralikult loomaomaniku juuresolekul. Kontrolli käigus jagame näpunäiteid looma koduseks suuhoolduseks.
Kuidas hooldada lemmiklooma hambaid kodus ja kui tihti käia kontrollis?
Kodseks hammaste hooldamiseks kasutatakse hambaharja ja -pastat (või hammaste harjamist loomadele mõeldud hambapastaga), aga ka spetsiaalset toitu ja närimismaiuseid. Kindlasti on vajalik ka regulaarne suuhügieni kontroll hambaarsti juures. Kontrollis peab käima keskmiselt 1 kord aastas, kuid see sõltub lemmiklooma tõust, vanusest ja toitumisest. Küsi täpsemalt oma lemmiku kohta meie loomaarstidelt.
Kui hambamured jäävad ravimata võib see põhjustada valu, põletikku ja hammaste kaotust. Parodontiit ei põhjusta küll siseorganite kahjustusi, kuid on leitud seoseid.

Mida NordicVeti Loomakliinikus Sinu lemmiku heaks teha saame?
Hambakivi eemaldus, röntgenpildid suust, piimahammaste eemaldus, hammaste eemaldus, juureravi, hambumuse korrigeerimine, lõualuumurru fikseerimine, kasvajate diagnostika ja võimalusel kirurgia. Meie kliinikus töötavad professionaalsed loomaarstid, sealhulgas loomade hambaprobleemidele pühendunud loomaarst, kel on väikeloomade stomatoloogiaalased kogemused alates 2019. aastast.
Kui palju maksab koera või kassi hambaravi?
Esmasesse kontrolli tulles on visiiditasu 60 eurot (2025. aastal. Vaata kehtivat hinnakirja siit). Kui loomal on hammastega muresid, siis koostame vastavalt raviplaani ja hinnangulise maksumuse.
Vaata, kuidas meie kliinikus hammaste kontrolli tehakse
Veebruar on lemmiklooma hammaste tervisekuu. Bullterjer Matilda käis sel puhul meie kliinikus hammaste kontrollis (video 2025).