fbpx

Kasside steriliseerimine ja kastreerimine

Kasside steriliseerimine ja kastreerimine on vajalik selleks, et vältida soovimatuid järglasi ja vähendada suguhormoonidest tingitud käitumuslikke muutuseid nagu näiteks valju häälitsemine, märgistamine ja rahutu käitumine.

Kasside jooksuaeg

Kassidel sõltub jooksuaeg hooajast, enamasti esineb see veebruarist oktoobrini, kui väljas on pikemalt valge. Ovulatsioon esineb keskmiselt 14-21 päeva tagant ja võib kesta 3-20 päeva. Kass saavutab oma suguküpsuse enamasti nelja kuu vanuselt ja võib juba siis järglasi saada. Arvestama peab ka seda, et kui kass on poeginud, siis juba 2 nädalat hiljem võib ta uuesti tiinestuda.

Kuidas steriliseerimise ja kastreerimise protseduure tehakse?

Steriliseerimine ja kastreerimine on ühed kõige rutiinsemad kirurgilised protseduurid loomakliinikus. Protseduuri käigus eemaldatakse emastel kassidel munasarjad ja/või emakas (steriliseerimine), isastel kassidel munandid (kastreerimine). Kindlasti tuleb kastreerida ka laskumata munandi(te)ga isased ehk krüptorhiidid, sest ka peitmunandiga isane kass võib saada järglasi ning laskumata munand võib muutuda ajapikku kasvajaks. Emastekasside varajase steriliseerimisega vähendame erinevate munasarjade ja emakaga seotud patoloogiate ja piimanäärmekasvajate tekkimise võimalust.

Kasside steriliseerimine ja kastreerimine NordicVet loomakliinikus

NordicVet loomakliinikus pakume kasside steriliseerimist ning kõhuõõnes paiknevate laskumata munandite eemaldamist ka väheinvasiivset laparoskoopilist operatsiooni kasutades. Protseduuri teeme  tervele loomale alates 6. elukuust. Kasside puhul ei ole protseduuri planeerimise aeg seoses jooksuajaga oluline. Loom peab olema enne operatsiooni vähemalt 6 tundi söömata, küll aga võib veenõu ette jätta. Tavaliselt toob loomaomanik lemmiku kliinikusse hommikul sisse ja tuleb järgi pärast looma ärkamist. Nii steriliseerimise kui kastreerimise protseduurid tehakse alati anesteesias, mille ajal manustatakse hapnikku ning steriliseerimisel kanüüli kaudu ka vedelikteraapiat. Meie kliinikus tehakse avatud kõhuõõne protseduurid alati inhalatsioonianesteesias ja taastumine pärast operatsiooni toimub statsionaaris, kus patsienti jälgitakse kuni kojuminekuni. Tavaliselt antakse koju kaasa valuravi ehk valuvaigistid ning vest või krae, et taastumine oleks sujuvam.

Kass Iti käis meie kliinikus steriliseerimisel ja taastub jõudsalt

Millega arvestada pärast proseduuri?

Pärast protseduuri taandub suguhormoonide suurem mõju järk-järgult ning see aeglustab looma ainevahetust. Seetõttu on kõikidel kassidel olenemata tõust risk ülekaalulisusele. Peamiselt on mõjutatud just tubased kassid, kelle liikumine on piiratud. Oluline on pakkuda tubasele kassile piisavalt turnimist ja ronimist ning soovituslik on temaga ka iga päev vähemalt 15 minutit mängida. Lisaks võib pärast protseduuri hakata andma kvaliteetset steriliseeritud kassidele mõeldud toitu ning kaaluda päevane kogus looma ideaalkaalu järgi vastavalt pakendil olevale juhisele. Soovituslik oleks ka kassi regulaarne kaalumine, et monitoorida tema kehakonditsiooni ning vältida ülekaalulisust.

Murede ja küsimuste korral võtke meie kliinikuga ühendust emaili info@nordicvet.ee või +372 5554 5522 teel!

Võtke meie kliinikuga ühendust!

NordicVet kliinikus

Kassi kastreerimine
75
  •  

NordicVet kliinikus

Kassi steriliseerimine
180
  •