fbpx

Mikrokiipimine ja lemmikloomaregister

Tänapäeval on looma identifitseerimiseks ja loomaomaniku leidmiseks kõige mõtislikum oma lemmik mikrokiipida ja koheselt ka regsitrisse kanda. Praeguseks hetkeks on lemmikloomaregistriga ühinenud enamik Eesti omavalitsusi, mille lemmiklooma pidamise eeskirja järgi on omanikul nõue lemmik mikrokiipida ja ka registrisse kanda. Iga loom saab endale unikaalse numbrikoodi, mida on võimalik tuvastada mikrokiibi lugeja abil, näiteks loomakliinikus või varjupaigas. Kiipi paigaldatakse ainult loomakliinikutes veterinaararsti poolt naha alla. Protseduur ise on kiire, valutu ja seda on võimalik teha ka ärkvelolekul loomale sõltumata liigist ja vanusest. Kui loomale soovitakse teha reisimiseks Euroopa Liidu lemmikloomapass, siis tuleb loom eelnevalt või vähemalt samal visiidil ka kiibistada ja registrisse kanda. Lemmikloomapass väljastataskse loomakliinikutes kiipimisel ja vaktsineerimisel. Loomaomanik saab valida, kas soovib Euroopa või Eesti sisest. Soovitame valida Euroopa lemmikloomapass, kui on vähegi plaan tulevikus koos lemmikuga Euroopas reisida.

Mikrokiipimine Eestis

Eestis paigaldati esimene lemmiklooma mikrokiip 1997. aastal, lemmikloomaregister käivitus 2002. aasta suvel, 2024. aasta allguses on registreeritud üle 80 000 mikrokiibi erinevatel loomaliikidel.

Miks on oluline lemmikut kiipida?

Mikrokiip on oluline selleks, et kadunud looma leidmisel oleks võimalik tuvastada tema omanikku. Tuvastamiseks tuleb omanikul kiibinumber ka ära registreerida. Omanikul on seda võimalik teha hetkel veel kahes registris. Esimene on llr.ee, mis on eestisisene ja tasuta register, teine tasuline üleeuroopaline lemmikloomaregister www.lemmikloomaregister.ee, kuhu saab registreerida kliinikus ja millele on võimalik ligi pääseda 24/7. Üleeuroopaline lemmikloomaregister on liitunud ka Europetnet’iga, mille kaudu on kadunud looma võimalik tuvastada erinevates Euroopa riikides. Samuti võiks lemmiku kaelarihmal olla omaniku telefoninumber, et leidja saaks omanikuga ühendust võtta ka siis, kui tal ei ole mikrokiibi lugejat. Siiski saab leidja pöörduda alati ka lähima loomakliiniku või varjupaiga poole.

Lisainfo saamiseks saate võtta ühendust kliinikuga!

mikrokiipimine