fbpx

Vaktsineerimine on parim ennetus paljudele haigustele

Üks võimalus oma lemmiklooma levivate nakkushaiguste eest kaitsta on nende regulaarne vaktsineerimine. Koeri vaktsineeritakse marutaudi, leptospiroosi ja kompleksvaktsiinis olevate nakkuste vastu. Kasse peamiselt marutaudi, viirusliku rinotrahheiidi ehk herpesviiruse, kalitsiviiruse ja kassikatku vastu. Oluline on, et vaktsineerima tulev loom oleks terve ning saaks 10-14 päeva enne vaktsiini tegemist ka siseparasiiditõrje ehk ussirohu.

Marutaudi vastu vaktsineerimine

Marutaud on üks surmavamaid nakkushaigusi maailmas, mida on võimalik täielikult ennetada. Lisaks on see zoonoos ehk võib nakatada nii loomi kui ka inimesi. Kliiniliste sümptomite, näiteks käitumuslike muutuste ja närvinähtude esinemisel lõppeb iga juhtum eranditult surmaga. Aastast 2013 on Eesti ametlikult marutaudi vaba, kuid selle staatuse säilitamiseks on Eestis lemmikloomade regulaarne vaktsineerimine marutaudi vastu kohustuslik.

NordicVet_vaktsineerimine_2

Koerte kompleksvaktsiin

Koertele kompleksvaktsiini manustamise puhul kaitseme oma looma koerte katku, nakkusliku heptaiidi, parvoviiruse ja paragripi eest. Vaktsineerimisel kutsikana saab koer kompleksvaktsiini üldiselt kolm korda kuuajaste vahedega ja seejärel kestab vaktsiin esmalt 1 aasta ja hiljem juba 2-3 aastat. Selline skeem toimib juhul, kui vaktsineerimine on regulaarne. Alustades vaktsineerimist vanema koeraga on kompleksvaktsiini süsti vaja teha 2 korda kuu ajase vahega ja siis jätkub skeem samamoodi nagu kutsikal.

Leptospiroosi vastane vaktsiin

Leptospiroos on zoonootiline bakteriaalne nakkushaigus, millel esineb palju erinevaid serotüüpe, kuid hetkel on võimalik oma lemmiklooma vaktsineerida 4 serotüübi vastu. Vaktsineeritakse immuunsuse tekkeks 2 korda kuuajase vahega ning kordusvaktsineerimine on vajalik iga-aastaselt. Leptospiroosi on loomal võimalik saada haigelt loomalt, saastunud joogiveest või toidust ning nakkuskandjatelt, kelleks peamiselt on närilised. Peamisteks tunnusteks on isutus, loidus, palavik ja seedehäired.

Kasside kompleksvaktsiin

Kasside kompleksvaktsiini manustatakse vaktsineerimisskeemi alustamisel 2 korda kuuajase vahega ja see kestab olenevalt preparaadist kuni 2 aastat. Herpesviiruse ja kalitsiviiruse puhul on peamisteks tunnusteks hingamisteede tabandumine ja silmapõletikud, kalitsiviiruse puhul võivad lisanduda ka suuõõneprobleemid ja lonkamine. Kasside katku ehk parvoviiruse puhul esinevad peamiselt seedeprobleemid ning sarnaselt koertele kulgeb haigus noorloomadel raskemalt.

Autor: dr Marleen Emilie Vilderson

Küsi nõu vaktsineerimise kohta!

NordicVet kliinikus

Vaktsineerimine
40*
  •