Laparoskoopiline protseduur on loomale väheinvasiivsem
Väheinvasiivsed protseduurid on muutunud kuldseks standardiks paljude kirurgiliste protseduuride läbiviimisel nii humaan- kui ka veterinaarmeditsiinis. See valdkond sisaldab palju erinevaid meetodeid ning on tõenäoliselt kõige kiiremini arenev suund meditsiinis. Nagu ka nimetus ütleb, tähendavad väheinvasiivsed protseduurid võimalikult vähest kudede traumat. Võrreldes tavapärase kirurgiaga tagatakse väheinvasiivsete protseduuride käigus juurdepääs opereeritavale kohale oluliselt väiksema(te) haava(de) kaudu. Tänapäeval kasutatakse väheinvasiivseid tehnikaid praktiliselt igas meditsiini valdkonnas, isegi ortopeedias ja neurokirurgias.
Laparoskoopilised operatsioonid on üks osa väheinvasiivsetest protseduuridest
Laparoskoopilise operatsiooni käigus tegutseb kirurg kõhuõõnes spetsiaalse kaamera ja instrumentide abil läbi väikes(t)e kõhuhaava(de) ning jälgib protseduuri monitori pealt. Seetõttu nimetatakse laparoskoopiat sageli ka “võtmeaugu kirurgiaks” (Keyhole surgery). Sarnast meetodit kasutatakse ka näiteks rinnaõõne väheinvasiivse kirurgia puhul (torakoskoopia) ning ortopeedias levinud liigesesiseste uuringute teostamisel (artroskoopia). Paremaks nähtavuseks endoskoobiga ühendatakse kõhuõõnde valgusallikas ja manustatakse süsihappegaasi. Manustatava gaasi piisav kogus on vajalik selleks, et tekitada ruumi kõhuõõnes, vältides samal ajal survet siseorganitele. Sõltuvalt laparoskoopilise protseduuri keerukusest otsustab kirurg mitu sisselõiget peab tegema erinevate instrumentide kõhuõõnde viimiseks. Iga haava pikkus on 0,5-1,5cm ja neid võib olla 2-4 tükki. Kasutades kaasaegseid tehnoloogiad, mis võimaldavad isegi kõige väiksemate struktuuride (veresoonte, närvide) eristamist monitori peal, on võimalik opereerimisel saavutada märkimisväärne detailsus ja efektiivsus.
Väheinvasiivsete protseduuride kasutamine veterinaarmedistiinis
Humaanmeditsiinis teostatakse suurem osa kõhuoperatsioonidest väheinvasiivselt. Veterinaarias aga on selle kasutamine veel piiratud, kuid iga aastaga pikeneb protseduuride nimekiri. Tänu koostööle humaanmeditsiiniga ja uute meetodite ning seadmete arendamisele on võimalik ka veterinaarmedistiinis teha keerukaid protseduure väheinvasiivselt.
Laparoskoopiliste protseduuride võimalused
Kõige levinum laparoskoopiline operatsioon loomadel on koerte steriliseerimine. Selle protseduuriga on meil tänaseks NordicVetis kõige suurem kogemus Eestis. Olles seda protseduuri palju teinud, oleme veendunud, et loomad taastuvad kiiresti ega vaja operatsioonijärgselt väga palju järelravi ja jälgimist võrreldes tavalise nö avatud kirurgiaga. Nii näiteks ei vaja loomad operatsioonijärgselt pikaaegset aktiivsuse vähendamist ja saavad oma tavapärast tegevust jätkata juba mõned päevad pärast operatsiooni. Samuti ei vaja nad pikalt valuvaigisteid. Kuna haavad on oluliselt väiksemad, siis esineb ka vähem tüsistusi ja haavainfektsioone. Loomaomanikud täheldavad tihti, et nende loomad tunnevad ka oluliselt vähem huvi haavade vastu ega hakka neid lakkuma.
Laparoskoopiliste protseduuride tegemise pädevus
Laparoskoopilised protseduurid vajavad spetsiaalset kirurgiaalast väljaõpet ja seadmete olemasolu loomakliinikus. NordicVet loomakliinikus kasutame kõige kaasaegsemat tehnoloogiat ja meie kirurg dr. David Sargsyan on õppinud tipptasemel spetsialistide juhendamisel omades mitmeaastast kogemust erinevate laparoskoopiliste protseduuride teostamisel.
Lisaks steriliseerimisele on võimalik NordicVet loomakliinikus teostada:
- Laparoskoopiline põiekivide eemaldamine
- Peitmunandi (krüptorhism) laparoskoopiline operatsioon
- Laparoskoopilline biopsiate võtmine erinevatest organitest
- Maokeeru profülaktiline operatsioon (gastropeksia)
- Kahjustunud organite laparoskoopiline eemaldamine (sapipõis, neer, neerupealis, põrn)
Laparoskoopilisi protseduure teostab meie kliinikus Dr. David Sargsyan kolmapäeviti kl 9-19 ja reedeti kl 9-17. Hoolime loomadest ja pakume neile parimat võimalikku ravi.